Očuvanje i razvoj jezika su najvažniji
Povodom Evropskog dana jezika Kulturni centar Novog Sada i JKP “Informatika” pokrenuli su Konkurs za novu reč za pojmove “digitalizacija” i “digitalno” u okviru projekta Digitalizacija kulturne baštine Novog Sada, kao i za ime samog projekta.
Konkurs je bio otvoren do 11. oktobra, a u ponedeljak, 14. oktobra je izabrano najbolje rešenje pristiglo na Konkurs. Kao najzanimljiviji predlog nove reči, izdvojena je reč “ubrojčavanje” koju je predložio gospodin Jovan Čekić, elektrotehničar iz Novog Sada.
Novi pojam će u prvo vreme biti korišćen u zagradi nakon postojećeg: digitalizacija (ubrojčavanje), digitalizovano (ubrojčano), digitalno (brojčano), digitalizovati (u zavisnosti od glagolskog vida, ubrojčavati ili ubrojčati). Nakon toga, težićemo ravnopravnoj upotrebi dva pojma. Nažalost, nije se pojavio zadovoljavajući predlog za naziv platforme tako da će ime projekta biti „Digitalna baština Novog Sada“ odnosno „Brojčana baština Novog Sada“, sa internet adresom bbns.rs.
Prepustićemo vremenu da pokaže da li će novi pojam biti prihvaćen u upotrebi, ali stvaranje reči nećemo prepustiti drugima, jer i naš jezik treba da se razvija, i to je naša odgovornost. U tom smislu ne postoje „mali“ i „veliki“ jezici.
Stručna javnost je imala podeljene reakcije na našu inicijativu. Neki su izrazili zabrinutost zbog izumiranja tvorbe reči i podržali naše pionirske napore da je oživimo. Drugi, sasvim suprotno, smatraju da izumiranje nije problem, ali ovakvo oživljavanje jeste.
Kulturni centar će nastaviti da pokreće slične projekte i raspravu u stručnoj javnosti, sa ciljem usklađivanja sa svetskim standardima u tvorbi reči, naročito u oblasti informacionih tehnologija.
Svim predlagačima se zahvaljujemo na učešću i trudu, a javnost pozivamo da novim rečima prilazi bez predrasuda, imajući u vidu da su i računar i železnica i pismo nekada bile nove reči.
Evropski dan jezika se obeležava 26. septembra, a to je ujedno bio i dan kada je Kulturni centar raspisao Konkurs jer je ovaj dan u Evropi uveden upravo zbog slavljenja i podizanja svesti o jezičkoj raznolikosti Evrope, jezičkog i kulturološkog bogatstva Evrope koje mora biti očuvano i razvijano. Gubitak svakog jezika se smatra za čovečanstvo kao gubitak jedinstvenog resursa, te promovisanje učenja jezika i informisanje o značaju istog radi povećavanja stepena višejezičnosti i međukulturološkog razumevanja, jesu od presudne važnosti za svaki narod.
Komentari
Kulturni centre, pozdravljam vaš predlog da se srbski jezik spašava od tuđica...Uradimo to na svim poljima!
Odlična inicijativa, samo napred!! :D
Ovo je iznenađenje, ali prijatno iznenađenje. vrlo mi je drago da čujem da se neko nakanio da isproba tu omraženu stranu jezika a to je tvorba novih reči. Odavno sam o tome napominjao i drago mi je da se neko uhvatio tog posla. Mislim da bi trebao mnogo veći pokret biti oko tvorbe novih reči u srpskom. Jezik se time obogaćuje i osvežava. Ovako stagnira i izumire. Nije čudo što su se potkrale tolike tuđice kad se ništa povodom novokovanica ne čini. Bravo i hvala! Reč je definitivno ušla u moj rečnik.
ps. Da li je predložena izvedenica od reči "čislo", jer je već zastarela i čami neiskorišćena? Proizvodna je; čislen je digitalan, u/o-čislen je digitalizovan, u/o-čisliti ili u/o-čisleniti je digitalizovati. Ili bi čislo mogla da se iskoristi za "kod" i sve izvedenice od reči "kod"; čisliti-kodirati, čislen-kodni, očisliti/očisleniti-kodifikovati, očislen-kodifikovan itd itd.
Ostavi komentar