Predavanje političkog analitičara Lazara Slepčeva „Slobodan Jovanović – o parlamentu i suverenitetu“ (29. 7. 2022) možete pogledati na našem Jutjub kanalu.
Započetu priču o srpskoj političkoj tradiciji Lazar Slepčev nastavlja predavanjem o idejama Slobodana Jovanovića. On najpre podseća na „duh male epohe“, 19. veka koji je bio „prenapregnut zahtevima vremena u kom se Srbija tog doba našla“, budući da je naša zemlja kaskala za zapadnoevropskim državama u pogledu modernizama. Česte dinastičke borbe i nedostatak obrazovnih kadrova podstakli su političke elite da se late ispravljanja grešaka. Slobodan Jovanović se, kako Slepčev navodi, nalazio „na repu dešavanja iz zlatnog doba konzervativizma“, što je tradicija koja je duboko utkana u temelje njegovog intelektualnog bića. Reč je o velikom srpskom pravniku, istoričaru, književniku i političaru – vrsnom intelektualcu kog smo, zbog svega što je učinio za srpsku kulturu, dužni da pamtimo. Tridesetih godina prošlog veka njegova sabrana dela objavljena su u 17 tomova, a posle Drugog svetskog rata bio je zabranjen, sve do 1990. godine, odnosno, 2007. kada je rehabilitovan.
Jovanović se aktivno bavio proučavanjem političke istorije i političkih dešavanja, a dela su mu „ozbiljne hronike političkih zbovanja u Srbiji 19. veka“. Dve teme koje su se iz njegovih istraživanja izdvojile jesu parlament i suverenitet. Slepčev ističe da je Jovanović blagonaklono gledao na parlament kao dvodomno zakonodnavno telo i da je afirmativno pisao o jednakosti domova u zakonodavnoj sferi. U tekstu „O suverenosti“, pristupnoj besedi povodom njegove promocije u profesora Pravnog fakulteta, Jovanović je sagledao pojam suvereniteta kroz istoriju, kao ključnu stavku ističući dilemu da li je sila na neki način kontrolisana ili je nesputana od strane pojedinca i/ili gomile. NJegov je stav da je „meka moć“ najbolje rešenje, odnosno, da je silu najbolje rasporediti i kontrolisati kada funkcioniše unutar zadatih okvira, gde je saglasna onome što predstavlja ustav.
Ostavi komentar