Predavanje Lazara Slepčeva, političkog analitičara, na temu „Portreti mislilaca – Heraklit“ na Jutjub kanalu KCNS

30/01/2021

Predavanje Lazara Slepčeva, političkog analitičara, na temu  „Portreti mislilaca – Heraklit“ (30. 1. 2021) možete pogledati na našem Jutjub kanalu.

Antički filozofi udarili su temelje filozofiji modernog sveta. Među njima je i Heraklit iz Efesa, koji je zbog svojih sklonosti ka igrama reči i proročkim iskazima, kao i paradoksalnim elementima u svojoj filozofiji  dobio nadimak „Mračni“.

Heraklit je verovao da je svet u skladu sa Logosom (doslovno „reč“, „um“ ili „iskaz“) i da je u osnovi sačinjen od vatre. Takođe je verovao u savez suprotnosti i u harmoniju u svetu. Najčuvenije je njegovo insistiranje na stalnoj promeni – u filozofiji poznatoj kao „fluks“ ili „postajanje“ – kao karakterističnoj osobini sveta; ideji koju je izrazio čuvenom izrekom: „Ne može se ući dva puta u istu reku“, ili panta rei (sve teče).

NJegovo učenje prvenstveno metafora večne vatre ostavilo je trag i u srpskoj književnosti, a vidi se kod čuvenog pesnika Branka Miljkovića i Laze Kostića.

 

 

 

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja