Трибина „Случај Џамала Кашогија – двострука замка“ одржана је у уторак, 27. новембра, у клубу „Трибина младих“ Културног центра Новог Сада. Аутор и предавач био је Немања Старовић.
Тема је била посвећена страдању саудијског новинара Џамала Кашогија, који је брутално убијен 2. октобра у просторијама конзулата Саудијске Арабије у Истанбулу. Он је ушао у конзулат своје државе Саудијске Арабије и, по наводима медија, убијен на веома свиреп начин – тело му је раскомадано, а потом и уништено.
То убиство новинара и дисидента, противника краљевског режима у Саудијској Арабији, ставило је односе Вашингтона и Ријада на највећу пробу у 21. веку.
– Дало је нови замајац „игри престола“ која се унутар Саудијске Арабије непрестано одвија, али и послужило Турској као важан адут којим је појачала сопствену позицију у одмеравању снага са САД – објаснио је Старовић.
У наставку трибине, аутор је упознао публику са Кашогијевом биографијом: био је утицајан новинар који је обављао послове главног уредника у неколико значајних медија. Поред тога, био је изузетно близак режиму у Ријаду.
Његов стриц Аднан Кашоги један је од највећих трговаца оружјем у 20. веку. Његова имовина се процењивала на тадашње четири милијарде долара. Био је уплетен у један од највећих скандала америчке администрације 80-их година „Иран контра скандал“, када је откривено да је америчка обавештајно-безбедносна служба, кршећи сопствене санкције које су САД завеле Ирану, тој истој држави, уз подршку Израела, продавала оружје.
До пре неколико година новинар Џамал Кашоги био је саветник саудијског амбасадора у САД. У блиским пословним везама био је и са принцом Алвалидом бин Талалом, најбогатијим човеком Саудијске Арабије чији је иметак процењиван на 20 милијарди долара. Пре две године заједно су основали телевизијску станицу у Бахреину, али је она радила свега 11 сати. Угашена је под притиском режима.
Поставља се питање шта се десило иза врата конзулата у Истанбулу. Претходних годину дана, Кашоги је боравио у САД са специјалном визом која се издаје заслужним грађанима. Од четворо његове деце, троје су амерички држављани, а и Кашоги је био у поступку за добијање држављанства САД.
Ипак, у једном тренутку одлучио је да се пресели у Турску како би тамо склопио четврти брак. Посетио је амбасаду у Вашингтону како би добио „папире“ за развод, али су га упутили на конзулат у Истанбулу. У том граду он је већ био купио луксузан стан и отворио три рачуна у банци. Конзулат у Истанбулу посетио је први пут крајем септембра и, по сведочењу његове веренице, био је веома топло примљен. Поднео је захтев и заказано му је да 2. октобра дође и преузме документ. Како тог 2. октобра сатима није излазио из конзулата, поподне је његова вереница обавестила о томе саветника турског председника Ердогана. У свему овоме, по Старовићевом виђењу, занимљива је улога Турске која је, како је рекао, маестрално управљала овом кризом, дозирајући информације поводом убиства које се десило на њеној територији.
Остави коментар