Tribina „Petraške godine – od Petrovaradinske bitke 1716. godine do Požarevačkog mira 1718. godine” održana je u ponedeljak 26. marta u Klubu „Tribina mladih” Kulturnog centra Novog Sada. Autor i predavač bio je msr Ognjen Karanović, istoričar, a gost tribine Nenad Šeguljev, ugledni novosadski fotograf i dobar znalac uloge, funkcije i povesnice razvoja Petrovaradinske tvrđave.
Ove godine, 21. jula, obeležava se jubilarnih 300 godina od čuvenog Požarevačkog mira, kojim je okončan rat između Austrije i Venecije s jedne strane, i Osmanskog carstva s druge strane. Na taj način stavljena je tačka na višegodišnji ratni sukob između navedenih hrišćanskih sila i turske imperije na uzmaku.
– Ovaj ratni sukob upamćen je po četiri velike bitke: Petrovaradinskoj bici, Temišvarskoj bici, Bici na Krstašici i Beogradskoj bici. Celokupan pomenuti period terminološki je ovekovečen imenom „Petraške godine”, dok je u austrijskoj istoriografiji zabeležen pod nazivom „Herojsko doba” – podsetio je Karanović na početku tribine.
Šeguljev je rekao da je Gornja tvrđava do današnjih dana zadržala približno prvobitni izgled, dok je tzv. Vodeni grad u podnožju Tvrđave bio mnogo manji i proširen je tek u drugoj polovini 18. veka.
Radove na izgradnji Petrovaradinske tvrđave, započete 1692. godine, prekinulo je izbijanje Austrijsko-turskog rata (1716—1718). U nastojanju da izmeni odluke Karlovačkog mira i povrati Moreju, Osmansko carstvo je krenulo u pohod na Austriju.
O tome je u nastavku tribine govorio Karanović. Osmanska vojska je 3. avgusta 1716. započela opsadu Petrovaradinske tvrđave. Princ Eugen Savojski došao je u Futog 9. jula 1716. godine u kamp već okupljene austrijske vojske od oko 42.000 pešaka i 23.000 konjanika.
U Petrovaradinskoj tvrđavi se već nalazilo 8.000 vojnika posade. Tokom 26., 27. i 28. jula, veliki vezir Damad Ali-paša prešao je Savu sa više od 120.000 vojnika, 30.000 konjanika i pešadije sastavljene od Arbanasa i Vlaha.
Između 4. i 5. avgusta, pregrupisavanjem snaga, Eugen Savojski je uspeo zaustaviti napad i levo krilo je dobilo otvoren put ka mestu gde se nalazio Damad Ali-paša, koji je ispred svog šatora sa najvišeg brda posmatrao bitku. Među osmanskom vojskom nastala je panika koja se prenela i na zapovedništvo. Bitka je do 11 časova bila rešena. Osmanska vojska se u paničnom begu povlačila prema Beogradu, a veliki vezir je poginuo sa najodanijim pripadnicima lične garde.
Posle bitke kod Petrovaradina, zaključio je Karanović, Eugen Savojski je u narednoj godini osvojio Temišvar i Beograd, čime su stvoreni uslovi za sklapanje Požarevačkog mira 1718. godine.
Ostavi komentar