Пред пуном Трбином младих одржано предавање „Колонистичка насеља у Бачкој 1920-1941“

25/01/2017

У оквиру програма „Ледена тишина“ који Културни центар Новог Сада организује поводом 75. годишњице од Новосадске рације у среду 25. јануара на Трибини младих одржано је предавање аутора доктора  Милана Мицића под називом „Колонистичка насеља у Бачкој 1920–1941“

На предавању су присуствовали и новосадски средњошколци, који су се одазвали у великом броју и показали интересовање за ово предавање као и целокупни програм који је Културни центар Новог Сада организовао поводом 75. годишњице Новосадске рације.

 

Аутор је на самом почетку предавања објаснио да се ова тема надовезује на предавање које је претходни дан одржано на Трибини младих. Он је нагласио да ово предавање треба да да одговоре на нека питнја: ко су колонисти који су се у периоду 1920-1941. године населили на простору Бачке, каква је била њихова улога, како су се формирала насеља…

Краљевина Срба Хрвата и Словенаца вршила је колонизацију простора Бачке 1920–1941. године, пре свега српским ратним ветеранима – добровољцима српске војске из тек завршеног рата из динарских крајева Краљевине СХС и српским оптантима из Мађарске. У процесу колонизације формирана су 52 насеља различите величине у којима је пред Други светски рат живело око 30.000 људи. Имена нових насеља изражавала су симболично промене које су се после Првог светског рата десиле на простору Бачке и наглашавала су националну улогу колонистичког становништва: Степановићево, Мишићево, Бачко Душаново, Карађорђево, Алекса Шантић, Његошево – рекао је Мицић.

Остави коментар

Ваш коментар ће бити проверен пре објављивања