Održan program u okviru globalne kampanje „Mostovi nade: ujedinjeni u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja” u Kulturnom centru Novog Sada

27/11/2023

U Velikoj sali Kulturnog centra Novog Sada održan je program koji za cilj ima promociju globalne kampanje „16 dana borbe protiv rodno zasnovanog nasilja“. Programu je prisustvovala pomoćnica direktora Sunčica Marković a prisutnoj publici su se obratili: gospođa Fransoas Žakob, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji, gospodin Nenad Ivanišević – pokrajinski sekretar zadužen za privredu i turizam, Članica gradskog veća za socijalnu i dečju zaštitu gospođa Danijela Kostić, Ana Brtka Valent – direktorka Ekumenske humanitarne organizacije i Sufijan Ađali, Predstavnik Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice u Srbiji.
Statistika pokazuje da je od početka godine ubijeno 27 žena u Srbiji što je više nego tokom cele 2021. i 2022. godine. Neki oblici rodno zasnovanog nasilja uočljivi su, poput smrti ili fizičkog nasilja. Međutim, postoje i oblici koje je teže prepoznati zbog postojanja neodgovarajućih društvenih normi. Nasilje usmereno ka ženi opstaje u svakom društvu čineći jedan od najraširenijih i najmanje prijavljenih oblika kršenja ljudskih prava.
Organizatori ističu veliku zahvalnost Gradu Novom Sadu kao i Kulturnom centru Novog Sada što su omogućili održavanje ovakvog skupa i prepoznali značaj ove teme koja je sve više prisutna u našem društvu. Takođe, organizatori se zahvaljuju UN agencijama, Ekumenskoj humanitarnoj organizaciji, Centru za kriznu politiku i reagovanje, Muzičkoj školi „Isidor Bajić“ kao i Ugostiteljskoj školi „Svetozar Miletić“ iz Novog Sada koja je takođe pomogla u organizaciji ovog događaja.
Prva se publici obratila gospođa Fransoas Žakob, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Srbiji, koja je pozdravila mnogobrojnu publiku i istakla veliku zahvalnost što se danas nalazi u Kulturnom centru. Nasilje nad ženama je najrasprostranjeniji vid nasilja protiv ljudskih prava i predstavlja veliku prepreku za održivi razvoj i gospođa Žakob ističe da u nekim delovima sveta ovaj problem postaje sve veći. Seksualno šikaniranje, zlostavljanje, fizičko nasilje pa sve do ubistva žena – postoje mnogi oblici nasilja i često se radi o jednoj strukturalnoj nepravdi i ponavljanju istih obrazaca ponašanja iz generacije u generacije.
Sledeći je publiku pozdravio gospodin Nenad Ivanišević, koji je istakao da je posebno ponosan na činjenicu da je naša država obezbedila siguran prolazak velikom broju migranata koji su prošli kroz našu zemlju, dok su neke države u regionu dizale zidove, mi smo dizali prihvatne centre i obezbedili siguran smeštaj ljudima na čijoj smo se tranzitnoj mapi našli. Cilj naše države bio je siguran prolaz svim izbeglicama i sa sigurnošću možemo reći da je taj cilj ispunjen.

Članica gradskog veća za socijalnu i dečju zaštitu gospođa Danijela Kostić istakla je veliki značaj ovakvih skupova. Grad Novi Sad koristi sve svoje resurse kako bi pomogao ugroženih grupama i na najbolji način doprineo kvalitetu njihovog života.
Ana Brtka Valent, direktorka Ekumenske humanitarne organizacije ističe da se kroz svoj dugogodišnji rad susrela sa raznim slučajevima nasilja koje su trpele, ne samo žene već i čitave porodice. U saradnji sa ostalim nevladinim organizacijama Ekumenska humanitarna organizacija vrlo rado organizuje radionice, tribine, okrugle stolove i razna edukativna predavanja kako bi širili svest o sve većoj prisutnosti rodno zasnovanog nasilja.
Naposletku, publiku je pozdravio Sufian Agali, Predstavnik Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice u Srbiji, koji je istakao obavezu za svakodnevnom borbom sa nasiljem u porodici. Za vreme svoje dvadesetdevetogodišnje karijere u Ujedinjenim nacijama imao je priliku da se susretnem sa mnogim slučajevima i shvatio sam da je žena, majka uvek na čelu kolone i predstavlja stub svake porodice i društva. Samim tim, žene su, kao deo društva koji je kroz ulogu majke najviše eksponiran, najčešće žrtve kada je u pitanju rodno zasnovano nasilje.

„Danas nam je bilo zadovoljstvo da budemo deo jedne zajedničke inicijative povodom kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koji se održava u Srbiji. Našoj organizaciji, koja radi sa izbeglicama i ljudima koji traže azil, je veoma bitno da naglasimo da žene kao takve jesu izuzetno izložene i osetljive na rodno zasnovano nasilje. Želeli smo da istaknemo da su žene-izbeglice i žene koje traže azil dodatno osetljive i da ih je potrebno dodatno zaštititi na tom putu kao i da im se omogući što bolji položaj u našem društvu.“
Dragan Vukotić, šef odeljenja za eksterne komunikacije UNHCR-a u Srbiji.

Program je nastavljen na „Tribini mladih“ gde je publika mogla da zadovolji svoja gastronomska čula uz hranu koju su pripremali učenici Ugostiteljske škole „Svetozar Miletić“ i izbeglice.

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja