Izložba LJiljane Bursać „Logos – vreme je dostupno“ u Likovnom salonu

23/09/2016

Izložba LJiljane Bursać „Logos – vreme je dostupno“ biće otvorena u ponedeljak 26. septembra u 19 časova u Likovnom salonu Kulturnog centra Novog Sada.

Rođena je 27.10.1946. godine u Kragujevcu. Studirala je na Likovnoj akademiji u Beču, Austrija, a usavršavala se i studijski boravila u SAD, Nemačkoj , Francuskoj, A.R. Siriji i Izraelu. Član je ULUS-a od 1972. godine. Korisnik stipendije Fond Mladih 1972-74 i 1975-77 godine.
Od 1971. godine priredila je više od 40 samostalnih izložbi i učestvovala je na preko tri stotine grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu. NJena dela nalaze se u uglednim muzejsko-galerijskim ustanovama i privatnim zbirkama širom nekadašnje Jugoslavije i u svetu, sa statusom kulturnog dobra Srbije i Izraela, osnivač je i predsednik Art Foruma,
1999 -2000 g. izvela je performans Most Svetlosti na mostu u Kosovskoj Mitrovici.

Nagrade
1976 – Mantova, Italija, Premio Nazionale R. Giorgi – Medalia d’Argento,
1976 – Mantova, Italija, Placeta San Benedeto Po,
1990 – Piran, Slovenija, Ex Tempore,
2012 – Beograd, Vinčanska Povelja


Priznanja
2002 – Povelja Udruženja Književnika Srbije za projekat-performans Most Svetlosti
Od 2004 – UNESKO, Pokroviteljstvo za autorske projekte, koncepciju i realizaciju programa Art Forum-a.

ljiljana-bursac

„…U kaligrafiji, kao i u mnogim umetničkim zanatima, ritmička repetitivnost paterna je najznačajnija odlika. LJiljana Bursać transponovala je takav pristup u dva nova rada. Prvo delo se sastoji iz samo dva elementa: paterna ruže i slova u stilu Bauhausa, a njihovom alternacijom i repetitivnošću umetnica je stvorila vrlo kompleksno delo. Paterni ružinog cveta, naizgled identični, rađeni su po istoj shemi, ali slobodnom rukom, te je svaki od njih delo za sebe. Ipak, repetitivnost je sastavni deo njihovog kreativnog procesa, za koji umetnica prolazi kroz više pripremnih faza. Kako bi elementi bili naizgled identični, oni se moraju izvoditi po šablonu koji zahteva uvek isti pokret, udisaj i izdisaj. Tako je sȃm „čin stvaranja postao umetničko delo po sebi“, istovremeno i pomenuti molitveni, meditativni proces, odnosno stanje duha…“

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja