„Oči u oči sa naukom“- Vojvođanska simfonija različitosti

18/04/2016

U klubu „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada, prof. dr Anđelija Ivkov DŽigurski, sa Departmana za geografiju, turizam i hotelijerstvo, Prirodno-matematičkog fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, održaće 20. aprila 2016. godine od 19 časova, naučno-popularno predavanje pod nazivom „Vojvođanska simfonija različitosti“ u okviru ciklusa “Oči u oči sa naukom”.

1

Kada bismo pokušali odgovoriti na pitanje – Ko je sve živeo na području Vojvodine? – imali bismo izuzetno težak zadatak. Na ovom prostoru živeli su, ili su preko njega prešli brojni narodi, ostavljajući trag na mestu nekadašnjih močvara, zaduživši svoje potomke da od njih stvore jednu od najznačajnijih žitnica Evrope.
Povoljni prirodni uslovi vojvođanske ravnice, reka i klime uticali su da se na ovu teritoriju, još od najstarijeg paleolitskog perioda naseljavaju različita plemena i narodi. Svi oni su iza sebe ostavili tragove do današnjih dana.
Folklorna baština Vojvodine predstavlja značajnu osnovu za razvoj kulturnog turizma. Etnografsko bogatstvo u mnogome doprinosi kvalitetu antropogenih vrednosti, jer predstavlja dostignuća narodnog stvaralaštva, koja su kod svakog naroda jedinstvena i drugačija od ostalih, što samim tim doprinosi njihovoj autentičnosti i većoj turističkoj atraktivnosti. Etnografsko bogatstvo Vojvođanskog prostora proizilazi iz tradicija i običaja stanovništva različitog nacionalnog sastava, a sastoji se iz bogatog fonda, pokretnih i nepokretnih spomenika.
Narodno stvaralaštvo je obogaćeno i duhovnim vrednostima koje predstavljaju sve aktivnosti naroda koje se odnose na igru, pesmu, nošnju, običaje….

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WP633fXyHaE[/youtube]

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja