Predavanje istoričara dr Miloša Savina na temu „Tihomir Ostojić – borac za kulturu, prosvetu i demokratiju” (10. 4. 2023) možete pogledati na našem Jutjub kanalu.
Ovomesečnu tribinu o Tihomiru Ostojiću dr Miloš Savin otvara biografskim podacima koji su značajni za razumevanje njegovog političkog, ali pre svega delovanja u sferi kulture i obrazovanja.
Ostojić se bavio velikim brojem aktuelnih problema iz srpske kulturne istorije ali i nacionalno-političkim pitanjima. Dao je veliki doprinos radovima iz kulturne i istorije srpske književnosti 18. i 19. veka. Radio je u mnogim oblastima kulturnog stvaralaštva: organizovao je gimnastička udruženja i đačke horove, popularisao narodnu i crkvenu muziku, pisao je prikaze, kritike i članke o umetničkim dešavanjima i sarađivao je sa ustanovama kulture kao što su Odbor Novosadske srpske čitaonice, Artistički odsek u Društvu za Srpsko narodno pozorište.
U Književno odeljenje Matice srpske ušao je 1898. godine. Uz pomoć grupe reformista okupljenih oko časopisa Pokret (1899–1912) radio je na reformi Matice srpske. Ostojić je kao predstavnik ove struje došao na mesto sekretara Matice srpske 1911. i u kratkom periodu do izbijanja Prvog svetskog rata uspeo je da stabilizuje ovu ustanovu i ponovo pokrene Letopis koji je obogaćen aktuelnim nacionalno-političkim i kulturnim sadržajem i oko koga su se okupljali najbolji, ondašnji, srpski pisci iz različitih oblasti.
Tihomir Ostojić umire u Beču gde se lečio od bolesti zadobijene tokom internacije u Stonom Beogradu u 56. godini života, 18. oktobra 1921.
Ostavi komentar