BIBLIONET 2014

02/06/2014

BIBLIONET 2014 STRUČNO-NAUČNI SKUP ZAJEDNICE MATIČNIH BIBLIOTEKA SRBIJE

TEMA SKUPA: DIGITALNE KOLEKCIJE U BIBLIOTEKAMA SRBIJE

 

U organizaciji Zajednice matičnih biblioteka Srbije i Gradske biblioteke u Novom Sadu od 5. do 7. juna 2014. godine održaće se stručno-naučni skup Biblionet 2014. Program skupa odvijaće se u Kulturnom centru Novog Sada. Tema ovogodišnjeg, osmog, Biblioneta je Digitalne kolekcije u bibliotekama Srbije.

Zajednica matičnih biblioteka Srbije je organizacija osnovana u cilju izgradnje jedinstvenog bibliotečko-informacionog sistema u Republici Srbiji, unapređivanja ostvarivanja matičnih funkcija i matičnosti u bibliotekarstvu, kao i unapređivanja bibliotečko-informacione delatnosti i upravljanja bibliotekama.

Biblionet, godišnji stručno-naučni skup okuplja stručnjake sa teritorije čitave Republike Srbije, koji se na različite načine bave raznorodnim aspektima bibliotečko-informacione delatnosti. Manifestacija ima republički karakter, ali je otvorenog tipa i u njoj redovno učestvuju i istaknuti stručnjaci iz inostranstva. Ciljevi Biblioneta su promovisanje delatnosti matičnih biblioteka, podsticanje razvoja naučno-istraživačkog rada u srpskim bibliotekama, razvijanje kreativnosti i iniciranje razmene ideja u savremenoj bibliotečkoj teoriji i praksi.

PROGRAM

I dan (5. jun)

10.00 – 10.45časova

– Registracija učesnika i gostiju

(Kulturni centar, Katolička porta 5)

***

11.00 časova

– Prijem kod gradonačelnika Novog Sada (Gradska kuća, Trg slobode 1)

Pozdravne reči:

Miloš Vučević, gradonačelnik Novog Sada

Svetlana Jančić, v.d. upravnika NBS i predsednik Zajednice matičnih biblioteka Srbije

Dragan Kojić, direktor Gradske biblioteke u Novom Sadu

Ivan Tasovac, ministar kulture

12.00 časova – Koktel

***

12.30 časova

(Kulturni centar, Katolička porta 5)

 I radna sesija:

(Izbor Radnog predsedništva)

Uvodno izlaganje:

– Marsin Verla (Marcin Werla), vođa tima za digitalne biblioteke u Centru za super-računarstvo i umrežavanje, Poznanj, Poljska (Poznan Supercomputing and Networking Center)

13.00 – 14.30 časova

– Miroljub Stojanović: Deset godina digitalne Narodne biblioteke Srbije

– Novka Šokica-Šuvaković: Digitalna biblioteka Biblioteke Matice srpske (Biblioteka Matice srpske)

– Zlatko Ahmić, Predrag Đukić: Ima li OBLAKA nad Srbijom: Digitalna Biblioteka grada Beograda(Biblioteka grada Beograda)

– Marina Mitrić: Vebsajtovi javnih biblioteka u Republici Srbiji (Narodna biblioteka Srbije)

– Blaženka Marković: Digitalizacija bibliotečke građe Zavičajne zbirke Gradske biblioteke u Novom Sadu (Gradska biblioteka u Novom Sadu)

14.30 – 15.00 časova – Pauza-ketering

***

15.00 – 16.30 časova

– Dodela Nagrade „Đura Daničić“

         II radna sesija:

(Izbor Radnog predsedništva)

– Bogdan Trifunović, Ljubiša Ćirković: Digitalizacija i digitalna zaštita audio-vizuelne građe u Gradskoj biblioteci Čačak (Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis”, Čačak)

– Snežana Nenezić, Miljko Veljković: Digitalizacija u Narodnoj biblioteci Kruševac (Gradska biblioteka Kruševac)

– Snežana Aleksandrović: Digitalne kolekcije u Narodnoj biblioteci „Radislav Nikčević“ u Jagodini(Narodna biblioteka „Radislav Nikčević”, Jagodina)

– Gorana Koporan, Dejan Podlipec: Digitalni Sombor (Gradska biblioteka „Karlo Bijelicki”, Sombor)

– Nadica Kostić, Milan Jovanović: Pirot na mapi e-biblioteka (Narodna biblioteka Pirot)

20,00 časova – Večera

II dan (6. jun)

9.00 – 11.00 časova             

         I radna sesija:

(Izbor Radnog predsedništva)

– Nemanja Kalezić, Nataša Mihailović:Narodna biblioteka Srbije, interaktivni portal „Veliki rat“(Narodna biblioteka Srbije)

– Dragana Stolić, Vasilije Milnović, Milena Kostić, Divna Milošević: Digitalizacija doktorskih disertacija i stvaranje prve digitalne kolekcije sive literature u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ (Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“)

– Elizabeta Georgiev, Narcisa Aleksić: Od Teftera do Mosta: digitalizacija bibliotečke građe u pirotskoj i dimitrovgradskoj biblioteci(Narodna biblioteka „Detko Petrov“ Dimitrovgrad, Narodna biblioteka Pirot)

– Gordana Vučković: Digitalizacija Časopisa za književnost, umetnost i kulturu KORACI (Narodna biblioteka „Vuk Karadžić”, Kragujevac)

– Emilija Dimovska: Kolekcija broširanih izdanja u digitalnom formatu Narodne biblioteke „Stefan Prvovenčani” Kraljevo (Narodna biblioteka “Stefan Prvovenčani” Kraljevo)

– Dragana Lazić, Sofija Grba: Digitalne kolekcije zavičajne građe u Narodnoj biblioteci Smederevo(Narodna biblioteka Smederevo)

11.00 časova – Pauza

***

11.30 – 13.00 časova

         II radna sesija:

(Izbor Radnog predsedništva)

– Tatjana Živković, Beba Stanković: Digitalna kolekcija starih i retkih knjiga u Narodnoj biblioteci „Ilija M. Petrović” Požarevac (Narodna biblioteka „Ilija M. Petrović” Požarevac)

– Slavica Krivokuća, Marija Čupić: Zavičajne digitalne kolekcije (Narodna biblioteka „Stevan Sremac” Niš)

– Marija Tanackov: Digitalizacija zavičajnog fonda Narodne biblioteke „Jovan Popović” uKikindi(Narodna biblioteka „Jovan Popović” Kikinda)

– Ivana Janošević: Digitalna kolekcija Biblioteke „Vlada Aksentijević” Obrenovac (Biblioteka „Vlada Aksentijević” Obrenovac)

– Dragan Ognjanović, Stevan Bošković: Narodna biblioteka „Rade Drainac” Prokuplje – digitalne kolekcije (Narodna biblioteka „Rade Drainac” Prokuplje)

– Vesna Mikelić: Posvete 20. veka – digitalna kolekcija posveta iz Biblioteke celine Josipa Broza Tita (Muzej istorije Jugoslavije)

13.00 časova – Pauza

13.30 – 14.30 časova – Diskusuja i zaključci

***

16.00 časova  – Ručak

19.30 časova– Pozorišna predstava u Srpskom narodnom pozorištu

III dan (7. jun)

         OBILAZAK FRUŠKOGORSKIH MANASTIRA

         Organizovana poseta manastirima: Velika Remeta, Krušedol, Grgeteg i Hopovo.

         Polazak u 10.00 časova.

 

Ostavi komentar

Vaš komentar će biti proveren pre objavljivanja