БИБЛИОНЕТ 2014

query_builder

БИБЛИОНЕТ 2014 СТРУЧНО-НАУЧНИ СКУП ЗАЈЕДНИЦЕ МАТИЧНИХ БИБЛИОТЕКА СРБИЈЕ

ТЕМА СКУПА: ДИГИТАЛНЕ КОЛЕКЦИЈЕ У БИБЛИОТЕКАМА СРБИЈЕ

 

У организацији Заједнице матичних библиотека Србије и Градске библиотеке у Новом Саду од 5. до 7. јуна 2014. године одржаће се стручно-научни скуп Библионет 2014. Програм скупа одвијаће се у Културном центру Новог Сада. Тема овогодишњег, осмог, Библионета је Дигиталне колекције у библиотекама Србије.

Заједница матичних библиотека Србије је организација основана у циљу изградње јединственог библиотечко-информационог система у Републици Србији, унапређивања остваривања матичних функција и матичности у библиотекарству, као и унапређивања библиотечко-информационе делатности и управљања библиотекама.

Библионет, годишњи стручно-научни скуп окупља стручњаке са територије читаве Републике Србије, који се на различите начине баве разнородним аспектима библиотечко-информационе делатности. Манифестација има републички карактер, али је отвореног типа и у њој редовно учествују и истакнути стручњаци из иностранства. Циљеви Библионета су промовисање делатности матичних библиотека, подстицање развоја научно-истраживачког рада у српским библиотекама, развијање креативности и иницирање размене идеја у савременој библиотечкој теорији и пракси.

Biblionet 2014

ПРОГРАМ

I дан (5. јун)

10.00 – 10.45часова

– Регистрација учесника и гостију

(Културни центар, Католичка порта 5)

***

11.00 часова

– Пријем код градоначелника Новог Сада (Градска кућа, Трг слободе 1)

Поздравне речи:

Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада

Светлана Јанчић, в.д. управника НБС и председник Заједнице матичних библиотека Србије

Драган Којић, директор Градске библиотеке у Новом Саду

Иван Тасовац, министар културе

12.00 часова – Коктел

***

12.30 часова

(Културни центар, Католичка порта 5)

 I радна сесија:

(Избор Радног председништва)

Уводно излагање:

– Марсин Верла (Marcin Werla), вођа тима за дигиталне библиотеке у Центру за супер-рачунарство и умрежавање, Познањ, Пољска (Poznan Supercomputing and Networking Center)

13.00 – 14.30 часова

– Мирољуб Стојановић: Десет година дигиталне Народне библиотеке Србије

– Новка Шокица-Шуваковић: Дигитална библиотека Библиотеке Матице српске (Библиотека Матице српске)

– Златко Ахмић, Предраг Ђукић: Има ли ОБЛАКА над Србијом: Дигитална Библиотека града Београда(Библиотека града Београда)

– Марина Митрић: Вебсајтови јавних библиотека у Републици Србији (Народна библиотека Србије)

– Блаженка Марковић: Дигитализација библиотечке грађе Завичајне збирке Градске библиотеке у Новом Саду (Градска библиотека у Новом Саду)

14.30 – 15.00 часова – Пауза-кетеринг

***

15.00 – 16.30 часова

– Додела Награде „Ђура Даничић“

         II радна сесија:

(Избор Радног председништва)

– Богдан Трифуновић, Љубиша Ћирковић: Дигитализација и дигитална заштита аудио-визуелне грађе у Градској библиотеци Чачак (Градска библиотека „Владислав Петковић Дис”, Чачак)

– Снежана Ненезић, Миљко Вељковић: Дигитализација у Народној библиотеци Крушевац (Градска библиотека Крушевац)

– Снежана Александровић: Дигиталне колекције у Народној библиотеци „Радислав Никчевић“ у Јагодини(Народна библиотека „Радислав Никчевић”, Јагодина)

– Горана Копоран, Дејан Подлипец: Дигитални Сомбор (Градска библиотека „Карло Бијелицки”, Сомбор)

– Надица Костић, Милан Јовановић: Пирот на мапи е-библиотека (Народна библиотека Пирот)

20,00 часова – Вечера

II дан (6. јун)

9.00 – 11.00 часова             

         I радна сесија:

(Избор Радног председништва)

– Немања Калезић, Наташа Михаиловић:Народна библиотека Србије, интерактивни портал „Велики рат“(Народна библиотека Србије)

– Драгана Столић, Василије Милновић, Милена Костић, Дивна Милошевић: Дигитализација докторских дисертација и стварање прве дигиталне колекције сиве литературе у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ (Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“)

– Елизабета Георгиев, Нарциса Алексић: Од Тефтера до Моста: дигитализација библиотечке грађе у пиротској и димитровградској библиотеци(Народна библиотека „Детко Петров“ Димитровград, Народна библиотека Пирот)

– Гордана Вучковић: Дигитализација Часописа за књижевност, уметност и културу КОРАЦИ (Народна библиотека „Вук Караџић”, Крагујевац)

– Емилија Димовска: Колекција брошираних издања у дигиталном формату Народне библиотеке „Стефан Првовенчани” Краљево (Народна библиотека “Стефан Првовенчани” Краљево)

– Драгана Лазић, Софија Грба: Дигиталне колекције завичајне грађе у Народној библиотеци Смедерево(Народна библиотека Смедерево)

11.00 часова – Пауза

***

11.30 – 13.00 часова

         II радна сесија:

(Избор Радног председништва)

– Татјана Живковић, Беба Станковић: Дигитална колекција старих и ретких књига у Народној библиотеци „Илија М. Петровић” Пожаревац (Народна библиотека „Илија М. Петровић” Пожаревац)

– Славица Кривокућа, Марија Чупић: Завичајне дигиталне колекције (Народна библиотека „Стеван Сремац” Ниш)

– Марија Танацков: Дигитализација завичајног фонда Народне библиотеке „Јован Поповић” уКикинди(Народна библиотека „Јован Поповић” Кикинда)

– Ивана Јаношевић: Дигитална колекција Библиотеке „Влада Аксентијевић” Обреновац (Библиотека „Влада Аксентијевић” Обреновац)

– Драган Огњановић, Стеван Бошковић: Народна библиотека „Раде Драинац” Прокупље – дигиталне колекције (Народна библиотека „Раде Драинац” Прокупље)

– Весна Микелић: Посвете 20. века – дигитална колекција посвета из Библиотеке целине Јосипа Броза Тита (Музеј историје Југославије)

13.00 часова – Пауза

13.30 – 14.30 часова – Дискусуја и закључци

***

16.00 часова  – Ручак

19.30 часова– Позоришна представа у Српском народном позоришту

III дан (7. јун)

         ОБИЛАЗАК ФРУШКОГОРСКИХ МАНАСТИРА

         Организована посета манастирима: Велика Ремета, Крушедол, Гргетег и Хопово.

         Полазак у 10.00 часова.

 

Остави коментар

comment
Ваша имејл адреса неће бити јасно објављена. Поља која су обавезна обележена су са *
account_circle
email
language